Dosya Yazılım Tanımlı Veri Merkezleri 12 MAYIS 2014 / 08:30

Veri merkezleri de yazılımla tanımlanıyor

Bulut bilişim ve büyük veri gibi artık bilişim sektörünün aşina olduğu kavramlar beraberinde yenilerini getiriyor. Yazılım tanımlı (x) kavramı da daha önceden pek müdahale edilemeyen cihazların da sayısal olarak yönetilebilmesini tetikliyor. Kurumlar görüntüleme, yönetim ve güvenlik gibi başlıklarda daha esnek hareket edebilecek duruma gelirken, bulut bilişimin gereği olarak veri merkezlerinin sanallaştırılması ve paylaşılmasının da önü açılıyor.

Günümüzün veri yoğun ve hıza ihtiyaç duyan yapısını karşılamak için BT altyapıları geliştiriliyor. Bunca verinin artışıyla birlikte dahili ya da harici veri merkezlerinin önemi daha da artıyor. Veri merkezlerinin kaynak ve hizmetlerini, hizmet olarak BT (ITaaS) kavramına uygun olarak sunabilmesi için ortaya atılan yazılım tanımlı veri merkezleri (Software-defined data center - SDDC) bu dosyamızın odak noktasını oluşturuyor. Ağdan depolamaya, işlemciden güvenliğe kadar sanallaştırılarak hizmete dönüştürülen BT altyapılarının geleceğini bu dosyada sorguluyoruz.
Hizmet olarak BT anlayışına ek olarak;
· Sanallaştırma
· Yazılım tanımlı ağlar (SDN)
· Yazılım tanımlı depolama (SDS)
· Yönetim ve otomasyon yazılımları gibi konu başlıkları da bu dosyanın içeriğinde kendisine yer buluyor.
Üç ayrı başlıkta toplanan dosyada ilk olarak yazılım tanımlı veri merkezlerinin hangi ihtiyaçları karşılamak üzere ortaya çıktığı, Türkiye’deki yaklaşımla gelişmiş ekonomilerdeki yaklaşımın farkları ve son olarak da güvenlik konusu ele alındı.
ETİKETLER : Sayı:971

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics