Dosya Yazılım Tanımlı Veri Merkezleri 12 MAYIS 2014 / 08:20

Yazılım tanımlı veri merkezleri dünyada yaygınlaşıyor

Bulut bilişimin gereği olarak hemen her altyapı aracının sanallaşması ve yönetilebilir hale gelmesi veri merkezlerini de gelişime mecbur ediyor. Bu gelişmede ABD ve Batı Avrupa başı çekiyor.

Yazılım tanımlı veri merkezleri, artan veri merkezi ihtiyaçlarının kolaylıkla çözümlenebilmesine yarayacak. Zira yazılımla müdahale edilebilen yapıların oluşturulması bulut bilişim kavramının da gereği. Önemli bulut hizmet sağlayıcılarının SDDC kavramına uygun veri merkezleri üzerinde çalıştıkları görülüyor.
“Ülkemizde, SDDC oldukça yeni bir kavram olduğundan, henüz bir bakış açısının oturduğunu söylemek çok zor” diyen Servisnet Satış ve Pazarlama Direktörü Nihal Öztürk Şarman, SDDC kavramının dünyada da henüz yeni anlaşıldığını ve farkındalığı oluştuğunu söyledi.
Henüz yeni bir alan olduğu için geride olmadığımıza değinen Şarman, “Ancak farkındalığın artırılması açısından yoğun bir çabaya ihtiyaç var. Çünkü SDDC’nin yoğun bir kazanımı var. Bence ülkemizde, hizmet olarak BT kavramı gayet anlaşılmış durumda. Yaygınlaştığını da düşünüyoruz ancak henüz doyuma ulaştığını düşünmüyoruz” dedi.
SDDC mimarisi her organizasyon için avantaj sağlasa da, avantajları büyük ve dinamik BT departmanlarına sahip organizasyonlarda çok daha anlaşılabilir ve ölçülebilir olabiliyor.
Yazılım tabanlı veri merkezlerinin ana odağının tüm dünyada sanallaştırma hizmetleri olduğunu vurgulayan Anadolu Bilişim Teknoloji Çözümleri ve Hizmetleri Direktörü Yakup Kadri Ünal, “Yazılım tabanlı veri merkezinde sunucu, depolama hatta ağ birimleri sanal makineler üzerinde yazılımla yönetiliyor” dedi. Konuyla ilgili örnek veren Ünal, “Ağ sanallaştırmada bant genişliği yazılımla birbirinden bağımsız kanallara ayrılabiliyor, belli bir sunucuya ya da makineye gerçek zamanlı olarak aktarılabiliyor. Depolama ağı, tek bir donanım birimiymiş gibi yazılımla yönetilebiliyor. Sunucu sanallaştırmada fiziksel sunucular, işlemciler, işletim sistemleri altyapıya dönüştürülerek, kullanıcıya yazılım üzerinden yönetimi daha basit bir yapıyla sunulabiliyor” şeklinde konuştu.

2016’da 3,7 milyar dolarlık piyasa oluşacak
Küresel arenada yazılım tanımlı hayatın giderek ağırlığının arttığına dikkat çeken Ünal’ın verdiği bilgilere göre, yazılım tanımlı hizmetler 2013 yılında toplam 360 milyon dolarlık bir ekonomi yarattı. 2016’da yazılım tanımlı hizmetlerin küresel olarak 3,7 milyar dolarlık bir piyasaya dönüşeceği öngörülüyor.
Dünya çapında Google ve Amazon gibi bilgi devi şirketlerin, çoktan veri hizmetlerini yazılım tanımlı dönüşümden geçirmeye başladığının üzerinde duran Ünal, Türkiye’de de yazılım tanımlı veri merkezlerinin hızla yol kat edeceğini öngörüyoruz. Özellikle yatırımlarını büyük miktarda yapamayan ve eldeki kaynakları optimum kullanarak işlerini büyütmeye odaklanan kurumlar, sanallaştırmadan beslenen hizmetlere değer veriyor. Küreselleşen dünyada tüm teknolojiler, tüm coğrafyalara aynı anda ulaşabildiği için ülkemizin de bulut bilişimde gelecek nesli temsil eden bu teknoloji çözümlerini benimsemesi gecikmeyecektir” ifadelerini kullandı.
Dünyada kullanılmaya başlanan eğilimlerin belirli bir süre sonra Türkiye pazarında da yer bulmaya başladığını hatırlatan Dora Altyapı Direktörü Tonra DAYLAN, “SDDC şu anda ülkemizde temkinle yaklaşılan kavram. Piyasada SDDC kavramındaki tüm katmanlar için kendini kanıtlamış çözümler ortaya çıktıktan sonra detaylı değerlendirme yapmak mümkün olacaktır” dedi.

ABD ve Batı Avrupa’da ilgi daha fazla

VMware Türkiye Sistem Mühendisi Takım Lideri Bünyamin Özyaşar, SDDC’ye yönelim ve ilginin ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde çok daha yaygın görüldüğünü belirtirken sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Türkiye’deki yenilikçi vizyona sahip şirket ve kurumlar da bu modern veri merkezi yaklaşımlarını yakından takip etmekte ve çözümleri yavaş yavaş kendi ortamlarında test etmeye hatta üretim ortamına bütünleştirmeye başlamış bulunmaktadır. Özellikle finans sektörü, holdingler ve büyük ölçekte veri merkezine sahip kamu kuruluşları, teknoloji yenileme süreçlerinde yeni veri merkezlerini SDDC yapısına sahip modern veri merkezleri olarak inşa etmeyi planlamaktalar.”

Türkiye için yeni bir kavram

SDDC’nin dünya gündemine gelmesi iki yıldan fazla olsa da henüz Türkiye için oldukça yeni bir kavram olduğunu vurgulayan KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli, “Bu nedenle henüz sağlıklı ve tam anlamıyla doğru bir bakış açısından bahsetmek mümkün değil. Bunun yanında hizmet olarak BT ise Türkiye’de öncü şirketler tarafından bir süredir sunulan bir hizmet yöntemi. Dolayısıyla hizmet olarak BT kavramı artık Türkiye’de anlaşıldı ve yaygınlaşması da her geçen gün hızlanarak devam ediyor” dedi.
Bahçeli’ye göre, BT ihtiyaçlarının hizmet olarak sağlanması hem maliyet avantajı sağlaması hem de sektör uzmanlığını kurumlara taşıması açısından, kurumlara büyük faydalar sağlıyor.
ETİKETLER : Sayı:971

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics