Dosya Yeşil BT ve Çevreci Yaklaşımlar 26 OCAK 2015 / 05:16

Yeşil BT ve Çevreci Yaklaşımlar

Tüketim toplumunun dünyaya verdiği zararı en az seviyeye indirmeyi amaçlayan yeşil sistemler, her sektörde olduğu gibi bilişim alanında da giderek daha fazla benimseniyor.

Şirketler, yeşil BT ve çevreci teknolojiler konusunda bilinç sahibi olmalarına karşın, bu sistemlerin kısa vadede getirdiği maliyet yükünü karşılayamadıkları için, bu sistemleri kullanma konusunda çekimser davranmayı tercih ediyorlar.

Bunun yanı sıra yeni nesil veri merkezlerinde kullanılan “yenilenebilir enerji kaynakları” artan veri depolama ihtiyacını karşılarken, kendi enerjisini üreten yapılarıyla doğaya verilen zararı en az seviyeye indirmeyi başarıyor.

Veri merkezlerinde güneş, rüzgar, su ve jeotermal enerji kaynaklarını kullanan şirketlerin, toplam enerji tüketiminde ise yüzde 75 yenilenebilir enerji kullanıldığı son dönemde yapılan araştırmalarla belirtilirken, önümüzdeki 10 yıllık süreçte BT yöneticilerinin hedefinde kendi enerjisinin tamamını kendisi karşılayan veri merkezleri yer alıyor.
ETİKETLER : 1006

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN