Dosya Yeşil BT ve Kurumsal Çevreci Yaklaşımlar 25 HAZİRAN 2016 / 15:00

KOBİ’lerin aldıkları bulut hizmetleri enerji maliyetlerini büyük oranda azaltıyor

Fosil yakıtların kullanımının halen enerji ihtiyacının giderilmesindeki ilk tercih olmasına vurgu yapan DİA Genel Koordinatörü Süha Onay, günümüzde dünyamızın doğal yapısında gerçekleşen bozulmanın en önemli nedeninin enerji ihtiyacından dolayı yapılan faaliyetler olduğunu söyledi. Onay “Enerjinin rüzgar ve güneş gibi farklı doğal kaynaklardan elde edilmesi için yürütülen çabalara benzer şekilde ihtiyaç duyulan enerjinin de azaltılması çok önemli bir hedef durumundadır şeklinde konuştu.
Süha Onay, “Her geçen gün hem bireysel hem de kurumsal olarak daha çok bilgisayar, sunucu ve telefon cihazlar kullanıyoruz. Bundan dolayı sürekli daha fazla enerji talep ediyoruz. Bulut Bilişim sayesinde bu bilişim taleplerine cevap verebilecek sunucu bilgisayarlar çok daha verimli ve ortaklaşa kullanılarak enerji tüketimi inanılmaz derecede düşürülebiliyor. Bunu çok somut bir örnekle açıklamak gerekirse, DİA Yazılım olarak geliştirdiğimiz DİA Kurumsal Yönetim Sistemi bulut bilişim alt yapısı ile binlerce KOBİ’ye hizmet veriyoruz. Eğer bir işletme, muhasebe yazılımını DİA Bulutu yerine kendi işletmesindeki bir sunucuda barındırırsa ortalama olarak aylık 126 TL’lik bir elektrik faturası ile karşılaşacak. Fakat DİA Bulutunda her üye başına tüketilen elektrik gideri 0,5 TL düzeyinde. Bu aradaki fark bulut bilişimin hem ülkemiz ekonomisine hem de çevremize çok önemli bir katkısıdır. Yeşil bir çevre için bulut bilişim herkesin önem vermesi ve yatırımı yapması gereken en önemli konuların başında geliyor” dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN