Dosya Yeşil BT ve Kurumsal Çevreci Yaklaşımlar 25 HAZİRAN 2016 / 15:16

Yeşil BT süreçlerinde geri dönüşüm oldukça önemli

Tüm BT alt yapısında daha az enerji tüketen ve dolayısıyla daha az karbon emisyonu salan, daha az kâğıt ve kaynak tüketen, geri dönüştürülebilir ürün ve hizmetler kullanılabiliyor. HP’nin bu alandaki bakış açısını ve aldığı aksiyonları anlatan HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede şunları söyledi: “Günümüzde tüm HP donanım ürünleri 2005 yılına göre yüzde 50 daha az enerji tüketiyor. Kişisel sistem ürünlerinin yüzde 72’si ise Energy Star sertifikalı. Böylece hem maliyetleri hem de çevresel etkileri azaltmak mümkün oluyor. HP olarak ürünlerin tasarımından üretimine, kullanımına ve ömrünü tamamladıktan sonra geri dönüşümüne kadar bütüncül bir ürün yaşam döngüsü yaklaşımına sahibiz. Döngüsel ekonomi olarak da tanımlanan bu vizyonu uyguluyoruz. Ayrıca, HP tedarik zinciri de dâhil olmak üzere tüm süreçlerde karbon ayak izini hesaplayan ve kamuoyuna sunan bir şirket. Bu kapsamda, 2020 yılında ürünlerimizin emisyon yoğunluğunu 2010 yılına göre yüzde 40 azaltmayı hedefliyoruz”.
 
Geri dönüşüm konusunda düzenleyici kurumlarla iş birliği oldukça önemli
Şirketlerin yeşil BT ve çevreci yaklaşımlara geçiş süreçleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Filiz Akdede, “HP, kuruluşundan bugüne çevre konusunda birçok program ve süreç geliştirdi. Örneğin, 1950’lerde Toplumsal Sorumluluklar Metni ile çıktığımız bu yolda ilerleyişimize, 1991’de Gezegen Ortaklığı Geri Dönüşüm Programı, 1992’de Çevre için Dizayn Programı ile devam ettik. Türkiye özelindeki firmalara baktığımız zaman, mevzuatlar birçok firmanın daha çevreci bir yaklaşım sergilemesine öncülük edebiliyor. Bu anlamda tüm mevzuatların eşit uygulandığı rekabetçi bir ortamın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Örneğin, HP olarak küresel Gezegen Ortaklığı programımız kapsamında bugüne kadar donanım ve kartuş toner toplama ve geri dönüşüm alanlarında önemli projeler gerçekleştirdik. Türkiye gibi büyük bir ülkede, e-atıkların her bir şehirden geri dönüşüm tesislerine taşınması zorlu ve maliyetli bir operasyon. Dolayısıyla düzenleyici kurumlar ve sektörel paydaşlarla iş birliği yapmak çok önemli” şeklinde konuştu.
 
AEEE Yönetmeliğinin getirdiği sorumluluklar tam olarak uygulanmalı
Filiz Akdede, ilgili e-atık mevzuatının oluşturulmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, geri dönüşümcüler ve belediyeler ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Akdede ”Maliyetlerin ve üretici sorumluluklarının ülkedeki tüm üreticiler tarafından sağlanması sistemin etkin işleyişi açısından hayati önem taşıyor. Maalesef ülkemizde hala AEEE yönetmeliğine göre üretici sorumluluğu olduğunun farkında olmayan birçok şirket var. Dolayısıyla bu alandaki bilinç her ne kadar artmış olsa da daha fazla yaygınlaştırılması gerekiyor” dedi.
 
Üretim aşamasında geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıyoruz
Şirketler için yeşil BT başlangıçta bir maliyet yükü gibi görünse de uzun vadede gerek maddi gerekse manevi açıdan çok daha avantajlı getirileri oluyor. Örneğin, kağıt kullanımını azaltabilmek için otomatik çift taraflı baskı yapabilen ürünler tercih ediliyor. Bunun dışında artık elektrik tüketiminin de daha düşük olduğu cihazlar talep ediliyor, baskı maliyetleri hesaplanırken uzun vadeli elektrik kullanımları da hesaplanıyor. HP yazıcıların üretim aşamasında geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanıldığını söyleyen Akdede, HP otomatik açılma-kapanma teknolojisi ile de cihazların enerji tüketiminin azaltılabildiğini iletti. Akdede, “Örneğin HP PageWide Teknolojisi ile yüzde 65’e kadar enerji tasarrufu, yüzde 55 daha az karbon ayak izi ile yüzde 94’e kadar daha az sarf ve ambalaj atığı oluşturan bir yazıcı filosuna sahip olmak mümkün. Ayrıca Pagewide teknolojisi renkli lazerlere göre iki kat daha hızlı ve sayfa başı maliyeti de yarısı kadar. Sunulan bu özelliklerle birlikte müşteri tarafında da bu bilinç arttıkça, çevreye duyarlı ürünler tercih sebebi oluyor”. 
Yeşil BT alanında önemli bir süreç olan dijitalleşmenin kurumlara sağladığı en önemli faydaların başında ise donanım maliyetinin azalması geliyor. Şirketler artık ağır, yer kaplayan ve ciddi oranda enerji tüketen donanımları almak zorunda kalmıyor. Mobilitenin gelişimiyle yedi gün 24 saate yayılan iş süreçleri de dijital dönüşüm sayesinde zaman ve mekân fark etmeksizin yerine getirilebiliyor.
 
Geri dönüşüm süreçlerinde lisanslı iş ortaklarımızla çalışıyoruz
HP’in yeşil BT alanındaki çalışmalarına değinen Filiz Akdede, geri dönüşüm süreçlerini genellikle tedarik zincirinde yer alan lisanslı iş ortaklarıyla yaptıklarını söyledi. Akdede, şunları söyledi: “HP Gezegen Ortaklığı Programımız kapsamında 73 ülkede ömrünü tamamlamış kartuş/toner ve donanımları kurumsal müşterilerimizden ücretsiz toplayıp lisanslı tesislerde geri dönüşüme gönderiyoruz. Kurumlar ve şirketler Gezegen Ortaklığı Programından internetten bir talep formu doldurarak faydalanabiliyorlar. Gezegen Ortaklığı Programı’nı başlattığımız 1987 yılından bu yana küresel olarak toplamda 1 milyar tondan fazla e-atık ve sarf malzemesini geri dönüştürdük. Bugüne kadar HP Geri Dönüşüm Programı ile geri dönüştürülmüş plastikten 2,7 milyar kartuş üretildi. Geri dönüştürülmüş plastikten üretilen kartuşun karbon ayaz izi yüzde 33 daha azdır. Geri dönüştürülmüş plastikten kartuş üretimi ile HP fosil yakıt tüketimini yüzde 54, su tüketimini ise yüzde 75 azalttı”.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics