Dosya Yeşil Teknolojiler 02 HAZİRAN 2017 / 16:43

Çevreci unsurlar, tüm sürecin parçası

Hem dünyada hem Türkiye’deki baskı sektöründe faaliyet gösteren çoğu şirket gibi KYOCERA Bilgitaş da çevre dostu ve sürdürülebilir yaşamı destekleyen ürünler üretmeyi amaç edindi. KYOCERA Bilgitaş, ürünlerinin ithalat sürecinden başlayarak müşteriye teslimi, kullanım süresince bakımı ve ürün yaşam döngüsünü kapsayan bir çevre politikasını benimserken, satışı yapılan ürünlerin ambalaj, sarf ve donanım bazında geri dönüşüm ya da imhasının, Çevre ve Orman Bakanlığı‘ndan lisanslı geri dönüşüm iş ortakları ile gerçekleştirmesi elektronik atıkların geri dönüşümü için sunulan bir çözüm. 
KYOCERA‘nın Ar-Ge çalışmalarında doğanın korunmasını, verimliliği ve ürün kalitesini ayrılmaz bir bütün olarak gördüğünü belirten KYOCERA Bilgitaş Turkey Doküman Çözümleri İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Türkay Terzigil, şu bilgileri paylaştı:
“1992’den beri kullanılan ECOSYS teknolojisi çevre dostu bir çözüm sağlar. ECOSYS terimi ECOnomy (ekonomi), ECOlogy (ekoloji) ve SYStem (sistem) faktörlerinin ayrılmaz birlikteliğini ve önemini ifade eder. Kyocera toner kutusundaki parça sayısını 4’e indirip, parçaları geri dönüşebilir hale getirdi.  KYOCERA ürünlerinde geleneksel drumlara göre 30 kat daha uzun ömre sahip amorfus silikon drum kullanılmakta. Baskı sürecinin en son parçası olan, Eco Fuser ile cihazın baskılama için gereken ısınma ve soğuma süreçlerinde kullandığı enerji azaltıldı. KYOCERA ürünlerinin çoğu Energy Star ve Blue Angel çevre etiketine sahip. Fotokopi ve yazıcılar uyku modunda normal moda oranla yaklaşık yüzde 95 daha az enerji tüketir. Ambalajlama sisteminin temelinde çevreye etkisi en az olan paketleme malzemeleri kullanmak yatmakta.“
 
Orijinal sarf malzemeleri kullanılmalı
Satış ve pazarlama faaliyetlerinde baskı ve kopyalama konusunda ekonomik ve ekolojik olarak elde edilebilecek avantajlar konusunda sürekli bilgilendirerek, Yeşil Bilişim‘e destek verdiklerini vurgulayan Türkay Terzigil, tavsiyelerini şu sözlerle sıraladı:
Baskı ve fotokopi işlemlerinde önlü arkalı baskı (dubleks) yapılarak yüzde 50’ye varan oranda kağıt tasarrufu sağlanabilir.
Gereksiz baskı alınmamalı. Equitrac, MYQ gibi gerçek zamanda dokümantasyon takip yazılımları kullanarak, gereksiz baskı miktarı ve sebepleri kolaylıkla tespit edilebilir.
Kullanılan cihazların ENERGY STAR çevre etiketi olmasına dikkat edilmeli.
Mesai saatleri dışında kullanılmayan cihazlar kapatılmalı, mesai saatlerinde cihazın çalışmadığı anlarda uyku moduna geçmesi için gerekli ayarlar yapılmalı.
Cihazın etkin çalışması için periyodik bakımları yaptırılmalı.
Çevreye duyarlı kağıt ya da geri dönüşümlü kağıt kullanılmalı.
Atılacak kağıtların geri dönüşüm kutularına atılıp, kolayca sisteme geri kazandırılması için ofislerde gerekli önlemler alınmalı.
Gereğinden fazla cihaz sahibi olunmamalı, ortak kullanılan cihaz sayısı arttırılmalı.
Orijinal sarf malzemeleri kullanılmalı.
Sayfabaşı anlaşma yapılmalı. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics