Dosya Yeşil Teknolojiler 02 HAZİRAN 2017 / 16:50

Dijital olmayan iş süreçleri çevre anlayışına zarar veriyor

Günümüzde yeşil teknolojiler hem bireyler hem de kurumlar için bir seçenek olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline geliyor. Enerji maliyetlerini büyük ölçüde azaltmak, çevrenin korunmasına katkıda bulunmak isteyen birey ve şirketler yeşil teknolojileri tercih ediyor. Birçok üreticinin, ürünlerini geri dönüştürülebilir malzemelerden ürettiği ve tüketicileri de bu konuda bilinçlendirmeye çalıştığını kaydeden Xerox Türkiye Ofis Grubu Pazarlama Müdürü Erhan Aslantürk, “Xerox olarak her ölçekten işletmeye hitap eden son teknoloji çözümlerimiz, çevreci sarf malzemelerimiz ve düşük enerji sarfiyatına sahip yeni nesil ofis cihazlarımız ile iş yerlerinde bilgiye hızlı ve en az işlemle ulaşılmasını sağlıyoruz. İş süreçlerini hızlandırıyor, yeşil teknolojilerin kurumlarda kullanımının yaygınlaşmasına yardımcı oluyoruz” dedi.
 
Türkiye’de yeşil teknolojiler açısından büyük bir duyarlılık olduğunu söylemenin zor olduğunu belirten Aslantürk, şunları kaydetti: “Mevcut duruma baktığımızda yeterli oranda bir gelişme olduğunu söylemek mümkün değil. Özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika ile kıyaslandığında hem bu konuya verilen önem hem de bütçeler oldukça düşük düzeyde. Hala Türkiye’deki birçok kurum kullandıkları teknolojilerin ne kadar yeşil ve yeşil ekonomiye ne derece destek olduğunu bilmiyor. En basitinden kağıda bastıkları dokümanları, çift taraflı basma duyarlılığına bile dikkat etmeyen kurumlar var.  Hala iş süreçlerini dijitalleştirmiyor ve güvenmediği için bulut tabanlı teknolojileri kullanmıyor. Dokümanlar hala elde taşınıyor ve kağıt bazlı olarak arşivleniyor. Bu da bilginin dijital ortama taşınmamasına neden oluyor. Dijital olmayan iş süreçleri ve gereksiz baskı da çevreye ve yeşil teknoloji anlayışına zarar veriyor. Xerox olarak bu tür sorunların önüne geçmek için hem özel sektör firmalarının hem de kamu kurumlarının Yönetilen Baskı Hizmetleri’nden yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bulut ve mobil çalışma platformları ile uyumlu son teknoloji ofis cihazlarının kullanıldığı bir Yönetilen Baskı Hizmetleri modellemesi ile kurumların, yüzde 30’a varan oranlarda maliyet tasarrufları elde edebileceklerini, karbon ayak izlerini azaltarak, çok daha yeşil bir iş süreçlerine sahip olacaklarını düşünüyoruz.”
Teknoloji, ölçme ve kontrol gibi son derece hassas sonuçlar ortaya koyduğu için doğanın korunması ve yeşil teknolojilerin geliştirilmesi konusunda önemli bir konuma sahip. Teknoloji sayesinde malzeme kullanımı konusunda israfa kaçmayacak bir kullanım sağlanıyor, kaynaklar daha verimli ve zayiat vermeyecek şekilde kullanılıyor. “Bütün teknolojik gelişmeler, daha az çevreyi kirleten, daha az enerji ihtiyacı hisseden, yenilebilir enerji kaynakları ile çalışabilen, daha tasarruflu ürünler üretebilmek için yapılıyor” diyen Aslantürk, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ürünlerin ağırlıklarının azalmasından, pil ömürlerinin uzamasına, enerji kullanım sarfiyatlarının düşmesine kadar yapılan bütün yenilikler bu çabanın bir eseri. Xerox da daha iyi bir çalışma ortamı, sosyal yaşam, sürdürülebilir bir çevre ve üretim sistemi yaratabilmek için bağımsız kuruluşların denetiminde kendisine hedefler koyuyor. Duyarlı bir çalışma ve üretim şekline şirket hedeflerinden ödün vermeden de ulaşılabileceğini gösteriyor. Xerox’un her yıl düzenli olarak açıkladığı Küresel Vatandaşlık Raporu, Xerox’un yönetim ve çalışan değerlerini, çevre politikalarını, inovasyon çalışmalarını, sürdürülebilir iş yaklaşımlarını ve sosyal sorumluluklarını ortaya koyuyor. Xerox, Küresel Vatandaşlık Raporu ile diğer kurumlara örnek olmaya çalışıyor. En son yayınlanan Küresel Vatandaşlık Raporu’na göre, Xerox dünya çapındaki tesislerinde enerji tüketimini yüzde 12, emisyon oranlarını ise yüzde 20 oranında düşürdü. Xerox’un yönetilen baskı hizmetleri ve doküman teknolojileri alanındaki çalışmaları ise şirketlerin baskı giderlerini düşürmesinin yanı sıra karbon ayak izini azaltarak doğaya ve toplumsal sürekliliğe fayda sağlıyor. Xerox’un EA (Emulsion Aggregation) toneri her baskı sürecinde yüzde 30-35 oranlarında tasarruf elde edilmesini sağlıyor. Xerox ayrıca Energy Star programı üyesi ve tüm ürünlerini Energy Star standartlarına uygun üretiyor.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics