Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 02 OCAK 2016 / 17:24

2016 yılında teknoloji dünyası ivme kazanacak

2015 yılı önemli teknolojilerin yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçiyor. Nesnelerin interneti, 3 boyutlu yazıcılar gibi teknolojiler son kullanıcı tarafından iş dünyasına doğru geçiş yapmaya başlarken, bu sürecin 2016 yılında hız kazanması bekleniyor.
 
“Birçok teknolojik gelişmenin yaşandığı 2015 yılı nesnelerin internetinin ve mobil uygulamaların ön plana çıktığı bir yıl oldu. Bu gelişmeler yeni ürünlerle birlikte yazılım, çözüm ve çeşitli servisler olarak karşımıza çıktı. Aynı teknolojilerin gelişmiş hallerini 2016 yılında görmeye devam ediyor olacağız.” diyen Poldy Genel Müdürü Kadri Demir, şöyle devam ediyor:
“Nesnelerin interneti deyince en yoğun olarak giyilebilir teknolojik cihazları olarak bileklik, saat, gözlük ve benzer cihazları kullanmaya başladık. Bu cihazları en yoğun olarak sağlık ve spor gibi kişisel alanlarda kullandık. Kendi kendileri ile haberleşen cihazları da kullanmaya başladık. İngilizce'de ‘drone’ adı verilen insansız hava araçlarının bireysel olarak yaygınlaştığı gördük.
Google'ın akıllı gözlüğü olarak tanımlanan Google Glass 2 yıldır çıkmasına rağmen fiyatlarının yüksekliğinden dolayı yoğun kullanım imkanı olmadı. Fiyatlarının makul seviyeye gelmesi ile birlikte başka teknolojilerle birlikte 2016 yılının popüler konuları arasında olması beklenmektedir.
Bulut teknoloji dünyada yaygın olarak ürün ve servis olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde de 2015 yılında bulut üzerinde ürün ve hizmetler verilmeye başlanmış olup, 2016 yılında artış göstereceği öngörülmektedir.”