Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 02 OCAK 2016 / 17:41

4.5 G ile hedefler büyüyecek

Telekomünikasyon ekosistemi 2015 yılı birlikte yeni bir döneme girdi. 4.5 G ihalesi ile başlayan süreç, özellikle Türkiye’de hizmet veren operatörler için büyük önem taşıyor.
 
“2015 yılında Turkcell’i entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri sunan küresel bir oyuncu olarak konumladık ve işlerimize bir bütün olarak bakmaya başladık. Telekomünikasyondaki tüm faaliyetlerimizi ‘Turkcell Türkiye’ ve ‘Turkcell Uluslar arası’ olmak üzere iki ayrı iş grubu olarak yeniden yapılandırdık.” Şeklinde konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Hem bizim hem de sektörümüz için 2016 yılının en önemli kilometre taşı 4.5G teknolojisini hayata geçirmek olacak. Geçen yaz gerçekleştirilen 4.5G ihalesinde toplam frekansın yüzde 47’sini alarak ülke ekonomisine 1.623 Milyar Euro katkı sunduk ve 172,4 MHz frekansın sahibi olduk. Böylece Türkiye’de hizmetin kullanılmaya başlanacağı 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle taşıyıcı birleştirme teknolojisini kullanarak üç spektrumu birleştirip 375 Mbps hıza ulaşacağız. Kısa bir süre önce ise şirket tarihimizde ilk kez 3 yıllık hedeflerimizi ve öngörülerimizi açıkladık.
2016 yılındaki hedeflerimizi üç ana başlık altında toplayabiliriz. Ana işimizde güçlü büyüme, servislerde ivmeli büyüme ve uluslararası genişleme. Burada büyümemizin ana kaynağını veri gelirlerimiz oluşturacak. Özellikle 4.5G'nin hizmete girmesiyle birlikte toplam mobil trafikte üç yıl içinde 6 kat büyüme bekliyoruz.
Üzerinde önemle durduğumuz konulardan bir tanesi de Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması. Bu konuda yaptığımız çalışmalarda önemli bir adımı temsil eden Gebze’deki veri merkezimizin 2016 yılı başında 7 bin 500 metrekarelik bölümü tamamlanarak hizmete girecek. Sunulan kapasite sayesinde artık yurtdışında veri saklama ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Bu veri merkezinde kamu kuruluşları için ayrılmış bölümde yüksek korumalı bulut servisleri de sağlanabilecek. Böylece ülke güvenliğini ilgilendiren önemli bilgiler Türkiye’de saklanma imkânına da kavuşacak. Yeni veri merkezi ve sunulacak gelişmiş bulut hizmetleri sayesinde özel kuruluşlara da önemli avantajlar sağlayacak. Şirketler bu sayede sıfır altyapı yatırımı ile adeta veri merkezi sahibi olacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics