Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 03 OCAK 2016 / 17:47

4,5G 2016 yılına damgasını vuracak

Türkiye, 2015 yılında 4.5G ihalesi ile telekomünikasyon sektöründe yeni bir döneme girerken, operatörlerin bu konudaki çalışmaları da devam etti.
 
“4.5G ihalesi kapsamında tahsis edilen yeni frekanslar, yeni yatırımların önünü açarak ekonomimizde sıçrama sağlayacak bir etki yaratacak, ek istihdam sunacak ve en önemlisi, ülkemizin Dijital Dönüşüm sürecini hızlandırarak dijitalleşmede öncü ülkeler arasında yer almamızda etkili olacak. Dolayısıyla, Nisan 2016 itibariyle hayatımıza girecek olan 4.5G teknolojisini, Türkiye’nin dijital tarihinde bir dönüm noktası olarak değerlendiriyoruz. Hem sektörümüz hem de ülkemiz, 4.5G ile mobil iletişimde çağ atlayacak. Diğer yandan, Türkiye’nin altyapı, mühendislik, teknik donanım ve tüketici ilgisi gibi pek çok açıdan 4.5G’ye hazır olduğunu gözlemliyoruz ve ülke olarak, önce 4.5G, ardından da 5G gibi yeni nesil teknolojilerde başarılı bir performans sergileyeceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, konuşmasına şu şekilde devam ediyor:
“Vodafone olarak, geleceği genişbant teknolojilerinde ve dijitalleşmede görüyoruz. Gerek abonelerin genişbant internete, yani her yerden ve çok hızlı internete olan ilgisinin artması, gerek internet uygulamalarının günden güne daha fazla kullanılması, bu beklentimizi daha da kuvvetlendiriyor. Ülkemizin katma değerli hizmetler üreten, sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma modeline sahip olması için ‘bilginin merkezinde’ ve ‘internet bağlantılı’ olması gerektiğini düşünüyoruz. İçinde bulunduğumuz ‘internet çağında’ bağlantılı olmanın yegane yolu, genişbant teknolojilerinin yaygınlaşmasından geçiyor. Genişbant teknolojileri içinde de önce 4.5G, ardından 5G teknolojileri sektörümüzün sıcak gündemlerinden olacak.
Dijitalleşmenin yeni sayfası olarak gördüğümüz 4.5G’de küresel deneyimimizi de Türkiye’ye taşıyacağız. Grubumuz, 30 yıllık tecrübesiyle, 4G ve üstü teknolojilerin oluşmasına ve gelişmesine ciddi katkılar sağlıyor. Bugün 19 ülkede 4G, 5 kıtada ve 15 ülkede ise 4.5G hizmeti veriyoruz. 4G ve üstü teknolojilerde dünyada en çok ülkede tecrübesi ve altyapısı olan operatörüz. Dolayısıyla, tüketici ne ister, bu istek en kusursuz biçimde nasıl karşılanır, çok iyi biliyoruz. Ayrıca, yine bu alanda dünyanın en büyük uluslararası dolaşım ağına sahibiz. Bugün itibariyle 4G uluslararası dolaşım hizmeti verdiğimiz ülke sayısı 82’ye ulaştı. Şimdi bu tecrübemizi Türkiye’deki abonelerimizin hizmetine sunmak üzere gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Diğer yandan, 3G hizmetine başladığımız 2009 yılından bu yana müşterilerimize 4G ve üstü teknolojilerle uyumlu Vodafone SIM kartları sunuyoruz. Bu sayede, Vodafone SIM kartlarının yüzde 87’si 4.5G uyumlu.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics