Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 02 OCAK 2016 / 17:46

Buluta olan ilgi giderek artıyor

Bulut çözümleri ve hizmetleri küresel çapta şirketler ve kurumlar tarafından benimsenmiş ve kurum kültürüne adapte edilmiş olsa da, Türkiye’de de bu teknolojinin sağladığı hizmetlere ve çözümlere olan ilgi de artıyor.
 
“2015 yılı her yönü ile farklı ve hareketli bir yıldı. Bulut bilişimin öneminin giderek arttığı ve kendine daha fazla kullanım alanı bulduğu bir yıl oldu. Firmalar bulut bilişim konusundaki endişelerini bir yana bırakıp bulutun nimetlerinden daha çok faydalanmaya başladılar. Gerek kamuda gerekse özel sektörde kendi bulutlarını kuran kurumların sayısında artış gözlendi.” şeklinde konuşan VMware Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediçeler, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“4,5G ihalesinin yapılması sadece telekom sektörüne değil bilişim sektörüne de ciddi bir hareket getirdi. 4,5G’nin olumlu etkilerini 2016’da daha da fazla hissedeceğimize inanıyorum. Güvenlik açıklarının ve güvenlik çözümlerinin de daha yoğun tartışılmaya başlanması bir diğer sevindirici gelişme. Tüm bu gelişmeler VMware’in Türkiye’deki iş hacmini ve potansiyelini daha da arttırdı. 2015 VMware açısından büyüme ivmesinin arttığı ve önümüzdeki döneme güvenle bakmamızı sağlayan bir yıl oldu. 
2016 yılı kurumsal pazarda oldukça hareketli bir yıl olacak. Bulut ve mobilite konuları daha da hızlı gelişecek ve bu alanlarda yatırımlar artacak. Her iki konuda da güvenliğin ve yönetilebilirliğin önemi artacak.  Bu da VMware’in gerek bulut, gerek network sanallaştırma ve gerekse mobilite konusunda ciddi ivme yakalaması anlamına geliyor.
Finans sektöründe devreye alınacak yeni veri merkezleri ile Türkiye finans teknolojileri konusunda bir adım daha öne çıkacak. Bu alanda daha çok sayıda uygulamanın daha hızlı olarak kullanıma sunulduğunu göreceğiz. 4,5G ile yeni uygulamalara erişim hızlanacak ve kullanım kolaylığı artacak. Bu da uygulama pazarını dolayısıyla diğer sektörleri olumlu etkileyecek. Bunun yanı sıra girişimciliğin de ivmesini arttırmasını bekliyorum. Özellikle teknoloji alanında bulutu iyi kullanan şirketler ilk yatırım maliyetini düşürerek işlerine hız kazandıracak.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics