Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 02 OCAK 2016 / 17:44

E-dönüşüm 2016’da da devam edecek

Teknolojik gelişmelerin hız kesmeden devam ettiği 2015 yılında, e-dönüşüm sürecinde çok sayıda önemli gelişme yaşandı.
 
“Yıl son günlerine yaklaştığımız bugünlerde, 26 Haziran 2015 tarihinde yapılan bir duyuru ile Adalet Bakanlığı muhataplarına tebligatlarını Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile göndermeye başladı. 26 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede, 29457 sayı numarasıyla yayınlanan “Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik” ile elektronik ticaret faaliyetinde bulunan gerçek ya da tüzel kişilere tebligata elverişli KEP adres bulundurmak ve bu adreslerini ana sayfasında “İletişim” başlığı altında sunmak zorunluluğu getirildi.”  bilgisini veren TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, şöyle devam ediyor:
 
“Yılda milyarca kağıt belge kullanılan ülkemiz çok önemli bir e-Dönüşüm sürecinden geçiyor. Kayıtlı Elektronik Posta(KEP), E-İmza, E-Kimlik, E-Fatura, E-Defter, E-Bordro, E-Mutabakat, E-tebligat, E-Arşiv, E-Saklama gibi araçlar ve uygulamalarla önemli bir süreç yaşıyoruz. Türkiye’nin e-dönüşüm ile yılda 3miyar TL tasarruf etmesi bekleniyor. Türkiye’de çok kısa sürede; tüm kurumların kuruluşların, şirketlerin, profesyonellerin, meslek mensuplarının tamamının KEP ve E-imza sahibi olacağı öngörüsü bu düzene hızlıca giriş yapmaya başlayan kurum ve şirketler tarafından sağlandı. 2015 yılı KEP kullanan şirket sayısı 150 bini geçti. KEP adreslerinin yüzde 90’ını kurumsal, yüzde 10’unu bireysel adresler oluşturuyor. 
Türkiye, önemli bir e- Dönüşüm sürecinden geçerek, bu süreç hızlıca yaygınlaşıyor.  2016 yılı, e-dönüşümün yılı olacak. “E” ile başlayan projeler,  her geçen gün önem kazanıp, yaygınlaşıyor. Kamuda da hareketlenmeye başlayan “e- dönüşüm projelerinin 2016 için en önemli projesi akıllı nüfus cüzdanı (e-Kimlik) tarafında olacak. Yakın zamanda vatandaşlara dağıtılmaya başlanacak Elektronik Kimlik Kartı ile birlikte yeni uygulamalarının önümüzdeki süreçte bireysel amaçlı e-imza kullanımını yaygınlaştırmasını bekliyoruz. Dağıtımı gerçekleştirilecek olan e-Kimlik kartında e-İmza’nın da kullanıldığı takdirde, önümüzdeki süreçte bireysel amaçlı e-imza kullanımını yaygınlaştırmasını bekliyoruz. 2015 sonu e- İmza kullanımı 2 milyonu aşacağını ve 2016 yılında bu sayının 3 milyona ulaşacağını öngörüyoruz. 5 yıl içinde de e-imza ve mobil imza sayısının 5 milyon âdeti, KEP hesap sayısının da 8 milyon âdeti aşacağı tahmin ediliyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics