Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 02 OCAK 2016 / 17:40

ERP yazılımları başı çekmeye devam ediyor

Şirketler ve kurumlar, içerisinde bulunduğumuz dijitalleşme çağı ile birlikte bir “e-dönüşüm” sürecinden geçiyorlar. Bu süreçte önemli avantajlar yakalayan şirketler ve kurumlar, bekledikleri büyüme rakamlarına ulaşmış gibi görünüyorlar.
“İş yazılımları alanında, hem üreticilerin hem de sağlayıcıların, 2015 yılı için çift haneli büyüme rakamlarına ulaştığını söyleyebiliriz. Bunu sağlayan gelişmelerden biri hiç kuşkusuz e-dönüşüm oldu. Yasal zorunluluklar, uzun süredir düşünülen ancak rafta bekletilen yeni yazılım çözümlerine geçişi tetikledi. ERP yazılımları yine lokomotif olurken, beklendiği gibi CRM ve BI çözümlerine ilgi de arttı. Ancak artan bu talebin karşılanmasında üreticilerin ya da sağlayıcıların yeterli danışman yetkinliğine ve kapasitesine ayak uyduramadığı da gözlendi.” açıklamasını yapan Trovarit Türkiye Ülke Müdürü Muharrem Gezer, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Özellikle Avrupa pazarında doyma noktasına gelen ve sadece yenileme pazarı (replacement market) içerisinde şans arayan üreticiler, yakın zamanda şahit olduğumuz birkaç örnekte olduğu gibi  Türkiye’de ofis açarak faaliyete geçti ya da stratejik ortaklıklar kurdular. KOBİ’ler yine ERP sağlayıcılar için yine en kuvvetli pazar olmaya devam ediyor. Ancak KOBİ’erin talebi, ERP’nin uygulanması sırasında sadece lisans ve uygulama hizmetleri değil, aynı zamanda işletmenin kullanım öncesi ana veri, süreç hazırlığı gibi çalışmalarının paralel yürütülmesi yönünde oldu. Devlet teşvikleri de KOBİ’lerin geçiş kararlarında önemli bir rol oynadı.
Yazılım yatırımı yapacak şirketler geçmişe nazaran daha bilinçli duruma geliyor.2016 yine rekabetin önde olduğu bir yıl olacak. Bu konuda üreticilerin ya da sağlayıcıları sundukları ürünün yanında şirket profili, iş ortağı ağı, yerel destek ve sektörel tecrübelerinin ön plana çıkacağını düşünüyoruz.
Entegre sistem arayışlarının yerini türünün en iyisi çözümler ile entegrasyon sağlamak olacaktır. Sistem entegratörleri ya da farklı ürünler ile entegre çözümler sağlayan şirketler pazardan büyük pay almaya aday. Bellek içi, mobil kullanım, bulut bilişim, esneklik ve fonksiyonel kapsam, kullanım kolaylığı en çok üzerinde durulan seçim kriterleri olacak.
Tüm bu gelişmelere rağmen, şirketler için ERP yine korkulan yatırım olarak karşımıza çıkıyor. Azaltacak yaklaşımlar ise hazırlık, seçim ve uygulama aşamalarında profesyonel destek almak olacaktır.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics