Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 03 OCAK 2016 / 16:43

KOBİ’ler güvenlik konusunu es geçmemeli

Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte neredeyse kullandığımız her türlü cihaz, internete bağlanabiliyor. Bu durum her ne kadar insanoğlu için önemli ve bir çok faydalı gelişmeyi beraberinde getirirken, bir yandan da yeni nesil güvenlik tehditlerine davetiye çıkartıyor.
“Bu yıl otomobillerin de hacklenebildiğini kanıtlayan uzmanlar ve “cryptolocker” sayesinde güvenliğin önemini bir kez daha anlamış olduk.” açıklamasını yapan Btburada İleri Teknolojik Ürünler Ltd. Şti. Destek Mühendisi Ali Göze, sözlerine şöyle ediyor:
“Teknoloji artık her yerde. Buzdolabından ateş ölçere kadar her şey akıllanmaya başlıyor. Her gelişimin getirdiği gibi bu akıllanmanın da getirdiği problemlerin başında yine “güvenlik” gelmekte. Hiçbir zaman yüzde yüz güvenlik söz konusu değil ama bu oranı yükseltmek de kullanıcıların elinde. Güvenlik için ilk önce insan diyoruz. İnsan kriteri yani yapılması gerekenleri ve yapılmaması gerekenleri bilen, güvenliğin öneminin bilincinde olan kişi kriteri eksik olursa, güvenlik için her ne donanımsal ya da yazılımsal tedbir alınmış olursa olsun yeterli değildir. Özellikle KOBİ’lerde bu durum daha da göze çarpmakta.  Kişilerin bilgilenmesi gerekli. İstisnaları bir kenara bırakırsak genel olarak baktığımızda; kimse mailde ki faturanın neden “rar” dosyası içinde geldiğini veya gönderen posta  adresinin domain adresinden niçin alakasız bir uzantıya sahip olduğunu sorgulamıyor.
Türkiye de maalesef antivirüs ürünleri fiyatına göre sınıflandırıldığı için kalite konuşanları nadir görebiliyoruz. Güvenlik duvarı ise çok kolay ve çok yaygın bir şekilde erişilip tedarik edilebilen bir ürün oldu. Öncelikle antivirüsü sadece fiyatına göre değil kalite, ihtiyaç, kullanılabilirlik üçgenine göre belirlemek gerekir. Yazılımın firma içinde ki güvenlik ihtiyacına cevap verebilmesi ve yönetecek kişi tarafından anlaşılabilmesi önemlidir. Güvenlik duvarına donanım muamelesi yapmayı bırakmamız gerekiyor. Örnek olarak Phishing’in ne olduğu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan bir kişi güvenlik duvarını kullanarak bunu nasıl engelleyeceği hakkında fikre de sahip olamayacaktır. İhtiyaçları doğru belirlemek gerçekten çok önemli. Çünkü İhtiyaca göre farklı yazılımlar, hizmetler, cihazlar konumlandırmak gerekebiliyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics