Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 02 OCAK 2016 / 16:48

Rekabetin anahtarı: Ar-Ge

Her geçen gün yeni teknolojik gelişmelere sahne olurken, yoğun rekabetin yaşandığı teknoloji dünyasında, şirketler Ar-Ge faaliyetleri ile birbirleriyle yarışmaya devam ediyorlar.
“Teknoloji, günümüzde hayatın çeşitli alanlarını kolaylaştırmanın çok ötesine geçti. Gün geçtikçe artan tüketim ihtiyaçlarımızı karşılamak, yeni ürün geliştirmek ve farklılık yaratmak amacıyla teknolojiyi giderek daha fazla kullanılır olduk.” açıklamasını yapan Ekin Technology Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, açıklamalarını şöyle sürdürüyor:
“ 2015 yılında hemen hemen her alanda giyilebilir teknolojiler, insansız araçlar, robotlar, yapay organlar, 3D yazıcılar, cep telefonları, televizyonlar gibi önemli teknolojik gelişmeler yaşandı. Sadece yeni ürünlerin değil, bazı yazılım, servis ve çözümlerin de geliştirilmesi, AR-GE çalışmalarının yeni bir boyut kazanması adına 2015’in önemli bir yıl olduğunu düşünüyorum. 
Küreselleşmenin de etkisiyle teknolojik yenilikler son dönemde hızla eskiyebilen bir hal aldı ve dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan bir yenilik çok çabuk taklit edilebilir hale geldi. Ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlamak ve bu avantajlarını sürekli kılmak isteyen işletmelerin rakiplerine göre daha kaliteli ürünü daha kısa sürede üretebilecek uygun teknolojiyi seçmeleri önem kazanıyor.
Bunun içinde 2016’da ve takip eden yakın gelecekte AR-GE çalışmalarına ayrılan payın artması veya en azından yeterli düzeyde olması gerekiyor. Ekin Technology olarak teknolojik ürünlerin geliştirilmesinin, üretim sürecine adapte edilmesinin ve işgücünde niteliğin arttırılmasının ancak AR-GE faaliyetleri ile sağlanabileceğine inanıyoruz. Teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesinin büyük önem taşıdığını düşünüyor, bunun için AR-GE harcamaları arttırılması ve üniversite-sanayi işbirliği olanakları geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics