Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 03 OCAK 2016 / 17:07

Siber güvenlikte standart oluşturulmalı

2015 yılı siber güvenlik konusunda şirketlere ve kurumlara önemli tecrübeler kazandırdı. Şirketler ve kurumlar, siber güvenlik konusunda küresel boyutta kabul görecek bir standart ile birlikte başarıya ulaşacaklarını fark ederlerken, bu konuda devletlere de önemli görevler düşüyor.
“Günümüzde siber güvenliğin sağlanması, ulusal güvenliğin önemli unsurlarından biri haline geldi. Kurumlarda ve vatandaşlarda farkındalığın geliştirilmesi, standartların ve regülasyonların oluşturulması ve takip edilmesi, son olarak da bu alanda milli çözümlerin geliştirilip kullanılmasıyla, siber güvenliğe ulaşmak mümkün olacak.” açıklamasını yapan Netaş  OSS ve Güvenlik Çözümleri Müdürü Kutlay Tetik, sözlerine şöyle devam ediyor:
 “Netaş olarak VoIP ve multimedya teknolojilerinde dünyada ilk 10 laboratuvar arasında yer almamızı sağlayan yetkinliğimizi kullanarak, internet üzerinden yapılan sesli görüşmelerde güvenliği sağlayacak Nova V-Gate ve Nova V-Spy siber güvenlik ürünlerini geliştirdik. Nova ürün grubu; VoIP sistemlerde zafiyet tespit eden ve raporlayan analiz aracının yanı sıra VoIP sistemlerine gelebilecek atakları tespit eden, önleyen ve derinlemesine paket analizi yapan güvenlik duvarı ürünlerini içeriyor. Nova by Netaş, internet üzerinden yapılan sesli görüşmelerde güvenliği sağlayan ilk yerli siber güvenlik ürünü olma özelliği taşıyor. 2015 yıl sonu itibarıyla piyasaya sunmayı hedeflediğimiz ürünün 2 farklı versiyonundan biri olan Nova V-Spy ile sistemlerin VoIP’de ne kadar güvenli olduğunu araştırıp, iç ve dış tehditlere karşı durumunu değerlendirirken, Nova V-Gate ile de dış zafiyet içeren sistemlerin güçlendirilmesini sağlıyoruz.
Nova V-Spy uluslararası alanda benzerlerine göre daha fazla zafiyet analizi yapabilen, güvenlik tedbirlerini sistem karnesiyle öneren, IPv4/IPv6 ağ yapılarını içeren kapsamlı bir zafiyet tespit aracı. Nova V-Gate ise saldırı tespit ve önleme mekanizmalarını bir arada bulunduran, dinamik filtrelemeyle otomatik kural güncellemesi yapan, anlık sistem trafiği incelemesiyle anomali tespitini sağlayan ilk yerli VoIP Güvenlik Duvarı özelliğini taşıyor. Ayrıca tümleşik iletişim sistemleri üzerine ‘Pentest’ adı verilen sızma testleri hizmeti veriyoruz. Yol haritamızda, WebRTC ve mobil geniş bant güvenlik projeleri, veri gizliliği ve itibar tabanlı güven yönetim projeleri bulunuyor.
Yine geliştirdiğimiz güncel teknolojiler arasında güvenlikli görüşme imkânı sunan Nova MSP Medya Güvenlik Platformu yer alıyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve internet tabanlı iletişim hizmetlerine ilginin artması, kullanıcıların bu ortam üzerinden gerçekleştirdikleri görüşmelerin güvenliğini sorgulamasına ve güvenli iletişim talebinde bulunmasına yol açıyor. Dolayısıyla; kullanıcıların güvenlik ihtiyacının karşılanmasına yönelik modüler ve esnek bir çözüm tasarlayarak, kullanıcılara internet tabanlı sesli ve görüntülü görüşme ile mesajlaşma olanağı veren istemci ve sunucular geliştirdik. Bir Akıllı Kart yardımıyla çalışan MSP, standart akıllı telefonlar için güvenlikli iletişim hizmeti sağlıyor.”


 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics