Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 03 OCAK 2016 / 17:10

Şirketler ve kurumlar 2016’ya hazır

2015 yılı şirketlere ve kurumlara önemli tecrübeler kattı. Bu tecrübeler ile birlikte hareket edecek şirketler ve kurumlar, 2016 yılında da yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek için çaba sarf edecekler.
“Teknolojik gelişmelere gelecek olursak, bu konuyu iki kapsamda değerlendirmenin yerinde olacağını düşünüyorum. Birincisi kullanıcı ihtiyaçlarından kaynaklanarak gerçekleştirilen teknolojik gelişimler, ikincisi ise ihtiyacı öncesinde düşünülüp kullanıcı önüne konulan gelişimler. Bu gelişmelere bakıldığında işin içinde olduğunuz için birincisinin diğerine göre daha kolay olduğunu görebiliyoruz. Ama ikincisinin bazı gereksinimleri var. Vizyoner bir bakış ve Ar-Ge çalışması gerektiriyor mesela. Sahayı iyi tanımak, yapılan işleri iyi anlamak ve müşteri adına bu işlerin nasıl daha kolay ve hızlı yapılabileceğini düşünmek, bu fikirleri yeni teknolojiler ile buluşturmak gerekiyor ki bu da bizim işimiz. Ben bunu iyi yaptığımızı düşünüyorum. Bu anlamda Netcad’in 26 yıldır yükselen başarı grafiğini yeni fikirlere açık olmasına, teknolojik gelişmeleri yakın takip etmesine ve güçlü bir Ar-Ge yazılım ekibinin varlığına bağlıyorum.” açıklamasını yapan  Netcad Kurumsal Temsilcisi Emin Bank, konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor:

2015 yılında kendini gösteren gelişmelerin 2016 yılında da önemini koruyacağını düşünüyorum. İlave olarak;
  • Yazılım güvenliği konusunun gittikçe önem kazandığını söyleyebilirim. Bu konuda önemli Ar-Ge çalışmalarımız var.
  • Veri her zaman önemli. Bu asla değişmez.  Dolayısıyla veriyi daha akıllı ve hızlı toplamanın, sensör veriler ile çalışmanın önemini artıracağı kanısındayım. Bu açıdan Nesnelerin İnterneti’nin çok önemli ve gelişen bir teknoloji olacağına inanıyorum.
  • Büyük veri de son zamanlarda hayli önem kazandı. Biliyorsunuz büyük verinin en önemli bileşenlerinden biri konum. Bu açıdan büyük veri ile teknolojimizin kesişeceğini düşünüyorum.
  • Bulut teknolojisi de yükselen bir trend. Bizim web bazlı çözümlerimiz buluta hazır. Bu konuda bulut hizmeti sağlayan firmalarla görüşmelerimiz de oluyor. Bu alanda mesafe alınabilmesi için veri açısından bulut teknolojiye güvenin artırılması gerekiyor. Bunun da biraz zaman alacağına inanıyorum.
  • Mobil teknoloji de gelişmesini sürdürecektir. Bu nedenle kurumlar web bazlı uygulamalarını mobile de taşımak istiyorlar.
  • E-devlet servisleri de artacaktır. Artık turkiye.gov.tr hem hizmet verenler hem de hizmet alanlar açısından önemseniyor.
  • Doğrudan vatandaşa hizmet götürdüğü için yerel yönetimler pazarında kesintiye tahammül yok. Dolayısı ile konusunda profesyonel firmalarla çalışmaya daha özen gösteriyorlar. Bu da bizim açımızdan yerel idare pazarını daha genişleyen bir pazar konumuna getiriyor.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics