Dosya Yöneticiler - 2016 Öngörüleri 02 OCAK 2016 / 17:39

Şirketlerin çekimser tavırları sürüyor

2015 yılı ekonomik ve siyasi belirsizliklerle geçerken, şirketlerin ve kurumların teknoloji yatırımları konusundaki çekimser ve çekingen tavırları da aynı şekilde devam etti.
 
“Bulut Bilişim ve Nesnelerin İnterneti konsepti son hızla yaygınlaşma hedefinde ilerliyor.” diyen Tradesoft Teknoloji Servisleri Direktörü Murat Erman, şöyle devam ediyor:
“Bir çok seminer, çalışma grupları, fuar vb. organizasyonlar ile gündem sıcak tutulmaya ve karar vericilerin ilgisi sürekli hale getirilmeye çalışılıyor. Ancak maalesef ülke genelinde hala proje ve uygulama tarafında yeterince gelişim sağlanamadığını gözlemliyoruz. Ülkenin olası proje ve gelecek perspektifi açısından hala çok başlarda olması, bulut bilişim özelinde güvenlik çekinceleri, maliyetler, vb. yatırım ve karar aşamasında yavaşlamaya sebep oldu.
Kavram olarak Bulut Bilişim, Nesnelerin İnterneti vb. çok yeni kavramlar olmamakla birlikte uygulama tarafında yeterince yaygın olmaması ve teknoloji piyasasında bu konuda ki öngörülere henüz ulaşılamaması yeni bir kavramdan bahsediliyor hissini veriyor. Önümüzdeki bir kaç sene içerisinde özellikle Kamu’nun Nesnelerin İnterneti tarafında büyük gelişim göstereceğini, özel sektörün ise bulut bilişim tarafında öncülük edeceğini görüyoruz. Global Bulut Servis Sağlayıcılarının Türkiye’ye yatırım yapması mümkün görülmekle birlikte, kamu tarafındaki bulut altyapısına yönelik güvenlik özelindeki negatif algının azalması, regülasyonların getirdiği bir takım kısıtların ortadan kalkmasına ve dolayısıyla büyük ölçekteki bulut projelerinin de önünün açılmasına gidecek doğru adım olarak görüyoruz.
Mobil teknoloji yatırımlarının bu senede aynı hızda ilerleyeceğini ancak yeni atak tipleri ile birlikte güvenlik endişelerin de artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Kurumsal verilerin dışarıya sızması ve/veya bu ihtimalin şirketlerin rekabet gücünü düşürüyor olması gibi negatif etkilere rağmen, bu durumla yaşamak gerçeğini göz ardı etmeden ancak ihtiyaçlarımızdan da vazgeçmeden yatırımların cesaretle devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.” 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics