Dosya Zirveye doğru 16 EYLÜL 2013 / 08:25

Araştırma gurusu Peter BurrIs, zirvede olacak

Forrester Research Başkan Yardımcısı ve Araştırma Direktörü  Peter Burris: “Bilgi Bilim İnsanları” olarak adlandıran yeni bir meslek grubu ile karşılaşacağız.”

25 Eylül’de Büyük Veri Forumu kapsamında zirve katılımcılarına seslenecek olan araştırma dünyasının deneyimli profesyoneli Burris ile etkinlik öncesinde yaptığımız kısa söyleşide, önemli saptamalar ortaya çıktı.
n En önemli veri kaynakları neler? Sosyal medya ve mobil teknolojilerin büyük veriye etkisi nedir?
Kurumların genelde kullandıkları bilgi kaynağı kendilerine ait bilgi kaynaklarıdır; bunlar da özel işlemlerini yöneten sistemleri ve web uygulamaları oluyor. Bununla birlikte, açık web kaynaklarından anahtar kelime ve benzer tipteki bilgileri yakalayan “Dinleme Platformları” tarafından da bilgiler hızlı bir şekilde alınıyor. Farklı iki kaynak önem taşımakta. Birincisi, şirketler arası ortaklıkların hızlandırdığı, bilgi alışverişiyle yeni oluşan türler. Forrester bunu “Bilgi Ekonomisi” olarak adlandırıyor. Sosyal medya; bilgi yaratıcılarını barındırma nedeniyle kaynakların toplandığı en büyük küme olma yönünde evrimleşecek. Önümüzdeki yıllarda sosyal bilgi kaynakları ile etik olarak müşteri ilişkileri yönetimi arasındaki hassas çizgiyi tutturabilmek en kritik nokta olacak.
n Büyük veri, etkin stratejiler oluşturulabilmesi için nasıl bir rol üstleniyor?
Esas olarak, büyük veri ve müşteri deneyimi disiplini birbirine dolaşmış ayrılmaz bir bütün olmuştur. Büyük veri; analiz etme, özetleme ve bilgi dağıtımı konusunu ve karar mercilerinin bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmakta. Bilgiyi analiz eden araçların gelişme hızı yeni bilgi oluşumundan çok daha yavaş. Bu araçların algoritmaları yükselen bir üretkenlik eğilimine sahip olmakla beraber karmaşıklık içermekte. Bu nedenle kendilerini “Bilgi Bilim İnsanları” olarak adlandıran yeni bir profesyonel meslek grubu ile karşılaşacağız. Bu grup bilgi küratörlüğü ve analist olma sorumluluğuyla daha geniş bilgi kullanımını sağlayacak.
n Büyük veri depolama ve analitiği için her şirket nasıl bir bilgi ve teknoloji stratejisi ile yol almalı?
Öncelikle “Ne gibi sonuç (lar) elde etmek istiyoruz?” sorusuna cevap arayarak başlamakta fayda var. Bu sorunun cevabı bir anda büyük veri ile ne yapmalısınız ve ne yapabilirsiniz şeklinde önemli sınırlar içerecektir.
ETİKETLER : Sayı:938

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics