Dosya Zirveye doğru 16 EYLÜL 2013 / 08:23

Özel projeler, zirveyi zenginleştiriyor

Zirve, iş dünyası ve vatandaş odaklı farklı başlıklardaki özel projelerin yer aldığı etkinliklere ev sahipliği yapacak.

“Uluslararası Eşleştirme Buluşturma Toplantıları“ işbirliği için platform sunacak
Zirve bu yıl KOSGEB ve Enterprise Europe Network katkılarıyla gerçekleşecek olan eşleştirme ve buluşturma toplantılarına ev sahipliği yapacak. Çeşitli ülkelerden toplantılara katılacak teknoloji şirketleri yöneticileri, sektörün düzenleyici kurumları ile sivil toplum kuruluşları başkan ve heyetleri, ortak Ar-Ge girişimleri, sistem bütünleştirme projeleri ve diğer alanlarda işbirliği için karşılıklı görüş alışverişinde bulunma şansı yakalayacaklar.


Teknoloji ile değişen şehir yaşamı da zirvede konuşulacak
Zirve, bu yıl geçen yıldan farklı olarak 25-26 Eylül tarihlerinde iki gün boyunca devam edecek olan “Akıllı Şehir İstanbul” konferansına ev sahipliği yapacak. IBM sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinlikte alanında uzman konuşmacılarla şehir yönetiminin farklı boyutları irdelenirken, fuayedeki “Akıllı Şehir Uygulama Alanı” katılımcıların, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yakın gelecekte İstanbulluların hizmetine sunacağı birçok yeni hizmetle de tanışmasını sağlayacak. İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Hakkı Tok, Ulaştırma A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız, İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu’nın konuşmacıları arasında yer alacağı etkinlik, “İstanbul 2020: Sıfır Emüsyona Doğru”, “Geleceğin Akıllı Şehirlerinde Vatandaş Olmak”, “Geleceğin Elektrik Dağıtım Şebekesi: Smart Grid”, “Belediyelerin Gözünden: Akıllı Sosyal Hizmetler ve Yönetişim” başlıklı dört panele de ev sahipliği yapacak.

SGK, özel bir etkinlikle zirvede
Bu yıl zirve, ilk defa, SGK’ya özel bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. 26 Eylül’de oturum ve çözüm gösterileri olmak üzere iki taraflı olarak gerçekleşecek etkinlikte, SGK, başta “Biyometri Kimlik Doğrulama Sistemi” olmak üzere yeni projelerini zirve katılımcılarına aktaracak. Bu hizmeti, Türkiye’nin her noktasına yaygınlaştıracaklarını ifade eden SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar, “Biyometri uygulamalarımız tüm hastanelerimizde 1 Eylül’de uygulamaya başlamış olacak. Avuç içi damar okuma ve parmak damar okuma teknolojisini uygulamalarıyla birlikte sergilemiş olacağız” diye konuştu.


ERP, her yönüyle The TEC Arena’da olacak
Zirvenin bu yıl ilk kez ev sahipliği yapacağı etkinliklerden biri de; 25-26 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan The TEC Vendor Arena olacak. Alıcı ve satıcıları aynı çatı altında bir araya getirecek olan etkinlik, BT karar vericilerinin ihtiyaçlarına odaklı yazılım demoları, çalıştaylar, paneller ve oturumlarla iki günlük zengin bir içerik sunacak. Katılımcılar, etkinliğe katılarak öncü çözümleri yakından tanıyabilecek, analistler, sektör uzmanları ve tedarikçilerle yüzyüze görüşme olanağı bulacak.

 KOBİ’lerin uluslararası eşleştirme ve buluşturma toplantılarına katılmalarını önemsiyoruz

KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır

“KOSGEB olarak Türkiye’deki KOBİ’lere rehberlik eden bir kurumuz. KOBİ’ler her ülkenin ekonomisinin motoru durumunda. Bugün ihracat yapan yaklaşık 56 bin  işletmenin yüzde 60’a yakını da KOBİ’ler. İşletme sayısının 3 milyonu geçtiği bir dönemde, KOBi’lerin geliştiği, büyüdüğü ve uluslararası işbirliklerinin arttığı ölçüde ülkemiz büyüyecek ve daha hızlı gelişecek. İşte bu noktada dünya pazarına açmak istediğimiz KOBİ’lerin uluslararası eşleştirme ve buluşturma toplantılarına katılmalarını, fayda sağlamalarını çok önemsiyoruz. Bugün gelişmiş ekonomilerle rekabet etmek istiyorsak, 2023 yılında ihracatımızı 500 milyar dolara çıkarmak ve dünyanın gelişmiş ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak, ihracat yapma kapasitesi yüksek olan ve ülkedeki işletmelerin neredeyse tamamını oluşturan KOBİ’leri uluslararası piyasaya açmak zorundayız. Bu kapsamda KOSGEB olarak birçok ülkenin muadil kurum/kuruluşları ile özel anlaşmalarımız, sözleşmelerimiz bulunmakta.  Oralara KOBİ’leri götürüyoruz; KOSGEB olarak onlara cesaret verme anlamında rehberlik etmeye çalışıyoruz. KOSGEB olarak destekçisi olduğumuz ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13’te katılımcılarımızı bilgilendirmek üzere etkinlik süresince açılacak kurumsal bilgilendirme masalarıyla KOBİ’lere sağladığımız desteklerimizle ilgili bilgilendirme yapılacaktır.”

SGK, bölgenin BT gücü olmayı hedefliyor

SGK Hizmet Sunumu  Genel Müdürü Adem Onar

Türkiye’nin gelecek 10 -15 yılki BT altyapısını oluşturarak bölgenin de BT gücü olmayı hedefleyen bir kurum olduklarının altını çizen SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar, “Bölgenin bulut bilişim merkezini yakında hizmete açacağız. Türk uydularının erişebildiği Orta Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya uzanan ülkelere bulut bilişim üzerinden ileri teknoloji ve sosyal güvenlik hizmeti vereceğiz. İleri teknoloji ve e-devlet uygulamalarını bulut bilişim ile götürüyoruz. Bulut hizmetlerinde altyapı, yazılım ve güvenlik hizmetlerini bir bütün olarak sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.
İnsansız SGK projemiz çok önemli
Türkiye’nin çok değişik yerlerinde AVM’ler ve büyük hastaneler olduğunu ve bu noktalara gelen vatandaşların SGK’nın tüm hizmetlerini almak isteyebileceğini düşündüklerini ve bunu “İnsansız SGK projesi” ile yapacaklarını belirten Onar, proje hakkında şu bilgileri verdi: ”Bankamatik benzeri bir ileri teknoloji sistemi ile videophone üerinden canlı bir görüntü ile ona hizmet verecek bir bilgi ekranı, aynı zamanda internete bağlı bir ekran olacak. Bu sisteme bütünleşik olarak da e-pos dediğimiz kredi kartlarıyla ödeme yapabileceği bütünleşik bir uygulama da oluşturduk. Vatandaş kuruma her şekilde erişebilsin istiyoruz. Vatandaş insansız SGK üzerinden, ister alo 170, sms uyg., e-reçete, sosyal ağlar, WEB tv ve etkileşimli TV üzerinden erişebilecek. Vatandaşa erişimin bir sınırı yok. Teknoloji ile bunu yapıyoruz ve zirvede bu hizmetlerimizi sergileyeceğiz” dedi.

Akıllı şehir vizyonunu taşıyan etkinlikte bütün oyuncuların biraraya gelmesi önemli

IBM Global Teknoloji Hizmetleri Birimi, Akıllı Şehirler ve Endüstri Çözümleri İş Geliştirme Yöneticisi Bülent Ekuklu

“Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu şehirlerde yaşıyor ve bu oran giderek artıyor. Birbirinden farklı alışkanlıklara sahip vatandaşlar, onların talep ettikleri hizmetler ve eskiyen altyapılar gibi karmaşık ağları yönetmekle yükümlü yerel yöneticiler artan veri ortamında bilgileri analiz etmek, sorunları öngörmek ve şehir kaynaklarını koordine etmek için sürekli daha etkili bir yöntem arayışındalar. Akıllı Şehirler çözümleri de sektörler ve kurumlar genelinde gerçekleştirilen çalışmaları eşzamanlı hale getiriyor ve analiz ediyor. Böylece, yönetme ve karar verme yetkisine sahip kişilere, mevcut sorunları yalnızca yanıtlamak yerine, sorunları öngörmeye de yardımcı olan bütünleşik bilgiler sunuyor. Şehirler, test edilmiş bu yaklaşımları kullanarak, örneğin kesintileri en aza indiren ve herkesin refah düzeyini yükseltmeye yardımcı olan sürdürülebilir metotlarla büyümelerini ve kalkınmalarını yönetebiliyorlar.
21. yüzyılın en fazla gelecek vaat eden ve çekim odağı olan şehirlerinden biri olan İstanbul’da, her yıl daha sık gündeme gelmeye başlayan ve daha fazla toplantıya konu olan “Akıllı Şehir” kavramına odaklanan bu etkinlikte, akıllı şehir vizyonunun bütün oyuncularının ve bileşenlerinin bir araya gelmesi, IBM in “Akıllı Şehir İstanbul” vizyonu açısından da çok önemli. IBM, 2 binden fazla şehirde gerçekleştirdiği akıllı şehir projelerinden elde ettiği derin birikimle, her boyuttaki şehre yardımcı olabildiği uzmanlık ve yeteneğe sahip olarak “Akıllı Şehir İstanbul” etkinliğinde vereceğimiz bir dizi mesaj olacak.”
ETİKETLER : Sayı:938

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics